1. Wielu może uważać powstającą Federację jako swego rodzaju konkurencję dla PZHGP. Co oferuje Federacja klubom? Co znaleźć mogą w Federacji członkowie klubów, a czego nie oferuje im PZHGP?
Federacja nie jest konkurencją dla PZHGP. Hodowcy gołębi mają po prostu możliwość wyboru organizacji, w której chcą się zrzeszać. Atmosfera panująca w PZHGP spowodowała, iż wielu hodowców gołębi pocztowych odchodziło ze Związku i zakładało prywatne, małe kluby. Dlatego też powstała organizacja, która zrzeszałaby te kluby. Drugą przesłanką wpływającą na powołanie Federacji była sytuacja zaistniała na olimpiadzie w Dortmundzie, gdzie to Polska wystawiła reprezentacje w poszczególnych kategoriach olimpijskich zajmując pierwsze miejsca. Wiarygodność tych miejsc została podważona, wzbudzając negatywne odczucia i komentarze hodowców z innych krajów. Federacja oferuje hodowcom zasadę zminimalizowania kosztów lotowych co najmniej o 50%, a środki finansowe hodowców zrzeszonych w klubach pozostają do dyspozycji ogółu członków klubu. Kluby prowadzą własną politykę gospodarczą. Federacja może ingerować w działalność klubu tylko w zakresie współzawodnictwa lotowego między zrzeszonymi klubami, jak również przeprowadzać kontrolę statutową w zakresie praw i obowiązków klubu. Odpowiedzialność za działalność klubu ponoszą wszyscy członkowie klubu. Tryb i zasady przynależności do klubu i odwoływania członka klubu spoczywa na ogólnym zebraniu, w którym biorą udział wszyscy członkowie klubu (w PZHGP decyduje o tym Zarząd oraz Komisja Dyscyplinarna).
2. Na czym polegać będą zadania i funkcje Federacji? Czy będą one takie same jak w PZHGP? Czy Federacja np. ustalać będzie plany lotów?
Federacja analogicznie jak PZHGP, będzie funkcjonować na prawach określonych przez FCI. Nakłada ustalenia współzawodnictwa lotowego, które są odpowiednikiem przepisów o organizacji lotów w poszczególnych kategoriach. Kluby, które będą zarejestrowane w Federacji, a nie przestrzegające narzuconych regulaminów zostaną zdyskwalifikowane.
3. Czy oddziały PZHGP mogą być równocześnie członkami Federacji?
Oddziały PZHGP nie mogą być równocześnie członkami Federacji ze względu na fakt, iż Federacja jest inną organizacją aniżeli PZHGP. Aczkolwiek Federacja nie widzi przeszkód, aby kluby wraz z oddziałami z poszczególnych miejscowości organizowały loty wspólnym transportem, w celu zminimalizowania kosztów lotowych.
4. Jakie dodatkowe korzyści odniosą kluby z tego tytułu?
Kluby zrzeszające się w Federacji będą mogły pozyskiwać środki z budżetu samorządów lokalnych jako organizacje pozarządowe do zadań specjalnych (organizacje wystaw, lotów prestiżowych itp.).
5. Członkowie Federacji będą mogli wystawiać swoje najlepsze gołębie na olimpiadach obok hodowców zrzeszonych w PZHGP. Czy Federacja będzie miała reprezentację hodowców w zarządzie FCI?
Federacja tak jak i PZHGP będą równorzędną organizacją zrzeszającą się w FCI. Federacja musi stworzyć tak optymalne współzawodnictwo lotowe, aby nie odbiegać od osiągnięć hodowców zrzeszonych w PZHGP. Federacja dołoży maksimum staranności w zakresie współzawodnictwa lotowego, by osiągane wyniki były racjonalne a nie takie, jak w PZHGP, w którym nie ma rejonizacji ustalonej dla poszczególnych oddziałów. Hodowcy zrzeszeni w PZHGP korzystają nagminnie na tzw. dolotach, a osiągane wyniki współzawodnictwa i rywalizacja stanowi swoisty znak zapytania jako miernik jakości osiąganych wyników sportowych w PZHGP. Należy podkreślić, że kluby nie będą prowadzić tzw. zasad dolotowych, gdyż członkowie klubu oddaleni terytorialnie od siebie zamkną tzw. dolot do danej miejscowości – obrzeże miasta, wsi, osiedla. Nadzór nad tym będzie sprawować Federacja.
6. Jak Pan obecnie ocenia globalną ilość działających klubów niezależnych od PZHGP?
Według mojej wiedzy w Polsce na znak znieczulicy, jaka panuje w PZHGP, odeszło lub zostało wydalonych bardzo dużo wartościowych hodowców, którzy na własną rękę powołali kluby. Trudno jest określić dokładnie ich ilość, ale biorąc pod uwagę napływające do mnie informacje z poszczególnych regionów Polski szacuję ich liczbę na około 200. Aczkolwiek barierą dla jeszcze niezdecydowanych jest czas oczekiwania zrzeszenia się Federacji w FCI.
7. Ilu zrzeszają one członków?
Prawdopodobnie hodowców zrzeszających się w klubach jest około tysiąca.
8. Jaki jest cel tworzenia Federacji? Czy kluby nie mogłyby nadal działać sobie niezależnie?
Cel tworzenia Federacji jest jeden – aby kluby zrzeszające się w Federacji mogły organizować coś ponadlokalnego. Aczkolwiek Federacja nie nakłania klubów, aby się w niej zrzeszały. Musi być to wola członków klubu.
9. Jakie korzyści odniosą z przynależności do Federacji?
Kluby zrzeszające się w Federacji będą działać na takich samych prawach, jakie narzuca FCI. To znaczy mają możliwość korzystania ze wszystkich przywilejów organizacji FCI.
10. Skąd finanse na działalność? Czy będą składki członkowskie? Jak wysokie?
Hodowcy zrzeszeni w Federacji będą nałożeni składkami członkowskimi wymiernie do tych, jakie obowiązują w PZHGP. Środki zarząd Federacji będzie pozyskiwał nie tylko ze składek ale również z aktywnego sponsoringu, reklam, a w małym stopniu z obrączek rodowych. Dodatkowe środki na działalność obsługi biura również będą uzyskiwane z tzw. reklamy osób, które będą umieszczane w naszym czasopiśmie.
11. Czy to prawda, że niezależne kluby zrzeszają li tylko osoby usunięte w szeregów PZHGP za krytykę władz lub oszustwa lotowe?
Jest to w dużej mierze nieprawda. Aczkolwiek hodowcy, którzy w sposób demokratyczny podejmowali krytykę osób sprawujących funkcje zarządzające w Związku byli w jakiś sposób eliminowani z szeregów PZHGP. Jako pomysłodawca powołania Federacji należałem do Związku przez okres ponad 40-stu lat. Nie wyrzucono mnie z szeregów PZHGP a na znak tego, że się dzieje źle w Związku, odszedłem samodzielnie a wraz ze mną kilkuosobowa grupa hodowców. Jednakże bardzo chciałbym współpracować z ludźmi tej organizacji, ale nie zwalczając się, lecz rywalizując ze sobą. Moim zamierzeniem nie jest przekonywanie hodowców należących do PZHGP o odejściu ze Związku i przejściu do Federacji. Muszą to być dwie organizacje zrzeszające hodowców gołębi pocztowych, które będą ze sobą rywalizować w sposób sportowy i godny hodowcy.
12.Zasady działania, uprawnienia? Czy Federacja będzie miała prawo ingerować w samorządność klubów? W jaki sposób chcecie zapobiec różnego rodzaju patologiom w szeregach klubów, chociażby tych, które widzimy w PZHGP?
Głównym decydentem o powołaniu do klubu jest sam klub. Okres kadencji osoby nowo wstępującej do klubu nie będzie krótszy jak 1 rok, a o jego przynależności będzie decydowało zarejestrowanie go w szeregach klubu po jego upływie.
13. Jakie mechanizmy wprowadzicie, żeby po czasie nie pójść w ślady PZHGP, gdzie kierownictwo całkiem wyalienowało się z rzeszy członków i stało się koterią, towarzystwem wzajemnej adoracji ludzi wzajemnie się popierających?
Federacja, by nie pójść w ślady PZHGP, zaproponuje dla delegatów na walnym zjeździe decentralizację Polskiej Federacji i podzielenie Polski na 3 rejony, niezależne od siebie, prowadzące własną politykę regionalną. Natomiast Zarząd Federacji będzie działał jako organ reprezentatywny i nadzorujący całokształt Federacji. Zarządy regionów będą miały wpływ na odwoływanie i powoływanie członków zarządu objęte dodatkowym regulaminem podczas zebrania sprawozdawczego, który odbędzie się raz w roku.
14. Jak macie zamiar dbać o wiarygodności uzyskiwanych wyników lotowych w klubach, wszak Federacja firmując uzyskiwane wyniki na olimpiady, będzie brała za nie odpowiedzialność?
Federacja opracuje bardzo dokładny regulamin współzawodnictwa lotowego, polegającego na wiarygodnym uzyskaniu wyników lotów. Współzawodnictwo będzie naliczane z list klubowych. Eliminuje to możliwość łączenia klubów i tworzenia grupy lotowej, która byłaby korzystniejsza. Wówczas poprzez takie zarządzenie wiarygodność uzyskanych wyników jest zgodna z założeniami. Jedynie wyniki z klubu będą brane pod uwagę do współzawodnictwa lotowego. Hodowcy, którzy mieszkają poza terytorium klubu nie biorą udziału we współzawodnictwie lotowym (mogą lotować, ale nie biorą udziału w zawodach). Kluby będą miały za zadanie wyznaczyć osobę upoważnioną przez związek Federacji z danej miejscowości do potwierdzenia wypuszczenia gołębi z miejsca wyznaczonego przez klub.